Nowe badanie łączy olej rybny z lepszą ilością spermy i zdrowiem

Nowe badanie łączy olej rybny z lepszą ilością spermy i zdrowiemSzeroko zakrojone badania obserwacyjne z Danii połączyły suplementy oleju rybnego z poprawą jakości nasienia i funkcji jąder u zdrowych mężczyzn. Badania te nie są jednak w stanie udowodnić związku przyczynowo-skutkowego, są jednak powtórzeniem wcześniejszych badań, które doprowadziły do podobnych wniosków u mężczyzn z problemami związanymi z płodnością.

W ciągu ostatnich kilku lat dowody potwierdzające korzyści zdrowotne płynące ze stosowania suplementów z olejem rybnym zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 zostały w najlepszym wypadku wymieszane. Pojawiły się wątpliwości co do tego, jak korzystny jest ten popularny suplement w zapobieganiu chorobom serca, udarom i nowotworom. Z drugiej strony, dowody wskazują na możliwe korzyści w obniżaniu ryzyka astmy u dzieci, zwłaszcza jeśli matki spożywają suplementy w czasie ciąży.

Nowym badaniem jest dodanie do niezgodnej ilości badań nad olejem rybim, znalezienie suplementów może poprawić funkcjonowanie jąder u zdrowych mężczyzn. W nowych badaniach wzięło udział prawie 1700 młodych duńskich mężczyzn, którzy ukończyli badanie dotyczące stylu życia i diety, zawierające informacje o suplementach witaminowych i oleju rybnego spożywanych w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Na stronie czytamy, że próbki nasienia i krwi zostały pobrane wraz z pełnym badaniem fizycznym.

Wyniki wykazały istotną korelację pomiędzy spożyciem suplementów diety z oleju rybnego a wyższą liczbą plemników. Olej rybny wiązał się również z większym rozmiarem jąder i zdrowszym profilem dwóch hormonów związanych z produkcją spermy. W badaniu zauważono, że korelacja ta nie była widoczna z innymi witaminami i suplementami, które zostały zauważone przez badanych.

Wielu ekspertów niezwiązanych z tym konkretnym badaniem sugeruje, że podczas gdy badania są rygorystyczne i przekonujące, to nadal jest tylko generowanie korelacji obserwacyjnych, a wszelkie przyczyny mogły być ustalone tylko w drodze randomizowanego badania klinicznego. Richard Sharp z Uniwersytetu w Edynburgu nazywa nowe badanie „dobrze przeprowadzonym”, ale potwierdza potrzebę przeprowadzenia próby klinicznej w celu potwierdzenia przyczynowości.

„… te ustalenia muszą być kontynuowane za pomocą randomizowanego badania klinicznego z podwójnie ślepą próbą, zanim będziemy mogli się dowiedzieć, czy przyjmowanie suplementów z oleju rybnego może poprawić funkcje rozrodcze u mężczyzn z normalnej populacji”, mówi Sharp, który nie pracował nad tym nowym badaniem. „Takie badanie mogłoby wykluczyć możliwość, która pozostaje w tym badaniu, że mężczyźni przyjmujący suplementy z olejem rybnym mogą być po prostu bardziej świadomi zdrowia i w lepszym stanie rozrodczym z tego powodu, a nie z powodu samego suplementu mającego jakikolwiek wpływ”.

Kevin McEleny, z British Fertility Society, mówi również, że choć istnieje coraz więcej dowodów na liczne powiązania między dietą i zdrowia reprodukcyjnego, to w tym badaniu jest niejasne, czy przedmioty biorąc suplementy oleju rybnego po prostu prowadził zdrowsze życie.

„W badaniu, było bardzo niewielu mężczyzn, którzy brali tylko olej rybny i żaden inny suplement”, mówi McEleny. „Oni również mieli tendencję do prowadzenia zdrowszego stylu życia, a w szczególności nie palili. Bycie sprawnym i zdrowym jest ważne dla męskiego i żeńskiego zdrowia reprodukcyjnego. To nie pomaga nam stwierdzić, czy olej rybny jest szczególnie pomocny.”

Pomimo tych nieodłącznych ograniczeń, nie jest to pierwsze opublikowane badanie badające związki pomiędzy olejem rybnym a płodnością samców. W rzeczywistości, w dużym przeglądzie systematycznym opublikowanym w zeszłym roku zbadano 16 badań na ten temat, obejmujących ponad 1000 indywidualnych tematów z potencjalnymi problemami związanymi z płodnością. Wniosek ten nie był bynajmniej pewny, ale stwierdzono w nim, że „suplementy omega-3 i przyjmowanie pokarmów omega-3 mogą poprawić parametry jakościowe nasienia u niepłodnych mężczyzn i mężczyzn z par poszukujących leczenia niepłodności”.

Podstawową nowością tego nowego badania jest badanie jakości nasienia u zdrowych mężczyzn. Podobnie jak w przypadku wielu badań obserwacyjnych, badania te z pewnością nie są ostateczną decyzją w tej sprawie. Ponadto, nie ma żadnych sugestii, że te szczególne wskaźniki zdrowia reprodukcyjnego bezpośrednio poprawiają płodność lub zwiększają szanse na zajście w ciążę. Jednakże z pewnością nie ma dowodów sugerujących, że suplementy oleju rybnego są w jakikolwiek sposób szkodliwe dla zdrowia reprodukcyjnego człowieka.

Dodaj komentarz